Pierwsze kroki z Evernote

Wprowadzenie

Witamy w Evernote! Cieszymy się, że tutaj jesteś. Poświęć kilka minut i przeczytaj ten poradnik, aby poznać podstawy obsługi Evernote. Zapoznamy Cię z kilkoma użytecznymi funkcjami Evernote, a także doradzimy co zrobić, aby zacząć zapamiętywać wszystko.

Zanim się zagłębimy w ten temat, przedstawiamy kilka terminów, które będą używane w tym poradniku:

Notatka : Pojedynczy element przechowywany w Evernote.

Notatnik : Pojemnik na notatki.

Synchronizacja : Proces dzięki któremu Twoje notatki są aktualne na wszystkich komputerach, telefonach i urządzeniach a także w sieci.

Konto : Login i hasło, które pozwalają Evernote zidentyfikować Twoje notatki i pozwalają na dostęp do nich wszędzie.

Dalej

Gotowy? Zaczynajmy!

Instalacja Evernote na komputerze

Nasza aplikacja kliencka oferuje pełny i potężny interfejs do zarządzania wszystkimi notatkami i notatnikami Evernote na komputerze z systemem Windows lub Mac. Instalacja zajmie tylko kilka minut, więc zrób to teraz.

Najpierw, pobierz plik instalacyjny. Otwórz swoją ulubioną przeglądarkę i odwiedź stronę Evernote pod adresem www.evernote.com. Strona internetowa automatycznie wykryje z jakiego typu komputera korzystasz i udostępni poprawną wersję programu do pobrania:

wersja programu

Użytkownicy komputerów Mac

Pobierz i zainstaluj Evernote.

Użytkownicy systemu Windows

Pobierz wykonywalny plik instalatora na swój komputer z Windows. Gdy pobieranie dobiegnie końca, kliknij podwójnie na pliku, aby uruchomić instalator. Jeśli chcesz, możesz opcjonalnie skonfigurować lokalizację, w której Evernote zostanie zainstalowane.

Instalator Windows

Kiedy instalacja dobiegnie kończa kliknij „Zakończ”. Aby uruchomić Evernote, kliknij ikonę Evernote w folderze Evernote w menu „Wszystkie programy”:

Ikona programu Evernote

Dalej

Gratulujemy - klient Evernote został pomyślnie zainstalowany na komputerze. Teraz, załóżmy konto.

Tworzenie konta użytkownika Evernote

Uwaga: Jeśli masz już konto Evernote na www.evernote.com, możesz pominąć ten krok. Wystarczy, że wpiszesz swój login i hasło wybrane w trakcie rejestracji konta.

Gdy aplikacja Evernote zostanie uruchomiona po raz pierwszy, zostanie wyświetlone okno, w którym należy wpisać login i hasło. Jeśli go nie posiadasz utwórz nowe konto. Aby utworzyć nowe konto, kliknij "Załóż teraz bezpłatne konto Evernote":

Witamy w Evernote - okno powitalne

Kliknięcie tego łącza otworzy nowe okno gdzie będzie można wprowadzić informacje i wybrać login oraz hasło:

Wybieranie loginu i hasła

Po wypełnieniu wszystkich pól, kliknij "Zarejestruj". Konto zostanie utworzone, oraz nastąpi automatyczne zalogowanie do Evernote.

Dalej

Teraz, gdy klient Evernote jest zainstalowany na komputerze i zostało założone konto, zobaczmy szybko jak utworzyć prostą notatkę tekstową.

Tworzenie pierwszej notatki

Evernote może przechowywać wiele różnych rodzajów treści, jednak najpopularniejszy jest zwykły tekst. Czy to jest notatka dla siebie, część strony internetowej, którą lubisz lub otrzymany e-mail, który chcesz zapamiętać, Evernote wie jak sobie z tym poradzić. Biorąc to pod uwagę, stwórzmy pierwszą notatkę.

W górnej części okna Evernote, zobaczysz duży przycisk oznaczony "Nowa notatka":

Przycisk „Nowa notatka”

Kliknij ten przycisk i Evernote utworzy nową notatkę oraz umieści kursor w treści notatki:

Treść notatki

Możesz nadać notatce dowolny tytuł. Na przykład, prosty tytuł:

Tytuł notatki

Teraz kliknij w treści notatki i zacząć pisać!

Tekst w treści notatki

To takie proste. Jeśli chcesz, możesz dostosować styl tekstu np. zmieniając czcionkę, zwiększając lub zmniejszając jej wielkość lub wybierając inny kolor. Pogrubienie, podkreślenie i kursywa są również dostępne - wszystkie te opcje znajdziesz na pasku narzędzi widocznym nad polem treści notatki.

Pasek nowej notatki

Kiedy skończysz pisać notatkę, nie musisz robić nic więcej. Evernote automatycznie zapisuje i synchronizuje notatki z Evernote w internecie. Ta sama notatka będzie za chwile dostępna na wszystkich Twoich urządzeniach z zainstalowanym Evernote.

Dalej

Istnieje wiele możliwości dostosowania notatki (dodawanie znaczników, wybieranie docelowego notatnika, itp.), ale to wystarczy na początek. Teraz, zobaczmy jak proste jest dodawanie obrazów do Evernote.

Dodawanie pierwszego obrazu

Evernote to potężne narzędzie do zapisywania informacji każdego rodzaju, nie tylko tekstu. Od zabawnych fotek Twojej rodziny i zdjęć etykiet Twojego ulubionego wina po stos otrzymanych podczas ostatniej konferencji wizytówek, a także zawartość tablicy na ostatnim strategicznym spotkaniu. Evernote pozwala w prosty sposób dodawać obrazy różnego typu do Twojego konta i przechowywać je na zawsze.

Powiedzmy, że masz jakiś plik z obrazem na pulpicie swojego komputera i chcesz go dodać do Evernote:

Plik graficzny na pulpicie

Otwórz główne okno Evernote, kliknij "Nowa notatka" ponownie, nadaj tytuł pierwszej notatce graficznej i przeciągnij grafikę bezpośrednio do głównego pola notatki:

Obraz w treści notatki

Ta sama technika może zostać wykorzystana przy zapisywaniu obrazów z internetu. Kliknij i przeciągnij obraz:

Obraz przeciągnięty z okna przeglądarki

I upuść obraz do pola notatki. To wszystko!

Przeciągany obraz zostaje upuszczony do notatki

Możesz także przeciągać obrazy bezpośrednio do konkretnego notatnika, a jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac, do ikony Evernote w doku.

Podobnie do sposobu w jaki utworzyliśmy notatkę tekstową w poprzednim rozdziale, notatka graficzna zostanie zsynchronizowana z Evernote w internecie automatycznie w ciągu kilku minut. Po zsynchronizowaniu, będzie dostępna w każdym zainstalowanym kliencie Evernote - w tym na Twoim smartfonie i tablecie.

Dalej

Teraz, kiedy nauczyliśmy się już dodawać obrazy do Evernote, przyjrzyjmy się temu jak Synchronizacja Evernote sprawia, że ta i pozostałe notatki są dostępne wszędzie.

Zrozumienie synchronizacji Evernote

Podczas gdy Evernote jest niezaprzeczalnie użyteczne jako komputerowe narzędzie do tworzenia notatek, jego prawdziwa moc leży w możliwości synchronizacji notatek z Evernote w internecie. To pozwala na tworzenie i odnajdywanie wspomnień praktycznie na każdym komputerze, przeglądarce internetowej lub telefonie komórkowym.

To oznacza, że możesz wkleić przepis na chleb razowy znaleziony w sieci na swoim Macu, przeczytać go na iPhonie kiedy jesteś w sklepie kupując składniki oraz podejrzeć go na komputerze z Windows u przyjaciół dla których będziesz go piec. Evernote w internecie jest stale aktualizuje wszystkie komputery i urządzenia do najnowszej wersji notatki, masz więc zawsze dostęp do właściwych informacji, gdziekolwiek jesteś.

Wszystkie aplikacje Evernote są w stałym kontakcie z Evernote w internecie. Kiedy tylko nowa notatka zostaje utworzona lub edytowana na którymkolwiek z urządzeń z zainstalowanym Evernote, zostaje przesłana do Evernote w internecie skąd wszystkie Twoje inne urządzenia ja pobiorą podczas następnej synchronizacji.

Schemat synchronizacji

Evernote dla Windows lub Mac automatycznie synchronizuje notatki z Evernote w internecie co kilka minut. Możesz także, ręcznie dokonać synchronizacji w dowolnym momencie naciskając przycisk "Synchronizuj":

Przycisk „Synchronizuj” (na Macu)

Dalej

Zapisywanie treści z internetu

Zapisywanie zawartości sieciowej

Zapisywanie treści z internetu na koncie Evernote jest szybkie i proste dzięki Nożyczkom Sieciowym Evernote. W zależności od używanej przeglądarki wygląda to trochę inaczej, ale i tak ogranicza się do zaznaczenia części strony, którą chcesz wyciąć i kliknięcia przycisku na pasku narzędzi przeglądarki lub jeśli używasz Internet Explorera, prawego kliknięcia. Zobaczmy przykład:

Pewna zawartość strony została wybrana i chcę zapisać ją na swoim koncie Evernote:

Tekst zaznaczony na stronie internetowej

Klikam przycisk Evernote na pasku narzędzi:

Przycisk Evernote w Firefoksie

Zupełnie nowa notatka, zawierająca wybraną zawartość została utworzona:

Wycięta notatka

Nożyczki Sieciowe Evernote są dostępne jako rozszerzenie dla wszystkich nowoczesnych przeglądarek. Aby je zainstalować w preferowanej przeglądarce odwiedź stronę pobierania. Niezależnie od używanej przeglądarki, instalacja potrwa tylko minutę, a później zapisywanie treści z internetu stanie się bajecznie proste.

Dalej

Ustawianie przypomnień

Ustawianie przypomnień

Dzięki przypomnieniom w świetny sposób można obserwować notatki, których zawartość przyda się o określonym czasie lub zawierające zadanie do wykonania.

Przypomnienie można ustawić otwierając dowolną notatkę i klikając lub dotykając ikonę przypomnienia,

notatka i przycisk przypomnienia
wybór daty

Dla przypomnień można również ustawić datę upływu.

Przypomnienia wyświetlane są na liście zadań w górnej części listy notatek, można je tam posortować, posegregować i edytować.

lista przypomnień nad miniaturami notatek

Otwórz notatnik, aby wyświetlić lub utworzyć związane z nim przypomnienia.

lista przypomnień w notatniku

Możesz zrezygnować z otrzymywania powiadomień mejlowych.

lista przypomnień na liście notatników

Po ukończeniu zadania powiązanego z danym przypomnieniem, wyłącz je na liście przypomnień. Wyłączenie przypomnienia nie powoduje usunięcia notatki. Aby wyłączyć przypomnienie, kliknij pole wyboru lub przeciągnij w prawo na iPhonie, iPadzie lub iPodzie Touch.

oznaczanie przypomnienia jako wykonanego

Dalej

Następne kroki

Następne kroki

Teraz po udanej instalacji i zapoznaniu się z Evernote na komputerze, podajemy kilka następnych kroków które pozwolą na pełne zintegrowanie Evernote z Twoim cyfrowym życiem:

Jeśli w przyszłości będziesz mieć jakieś pytania, zapoznaj się z stale rosnącą kolekcją FAQ i artykułami wsparcia w oficjalnej bazie wiedzy. Jeśli potrzebujesz asysty, nasz dedykowany zespół wsparcia klienta jest gotów odpowiadać na Twoje pytania.

Dziękujemy za korzystanie z Evernote!